Ministers and Rectors of the Parish

The list is incomplete.  No names are known from the 11th century to the mid-15th century.

Name

From

Until

William Witham

1454

John Fishpole

1544

Edmund Thompson

1571

Francis Burton

11th July, 1582

Resigned 1583

Thomas More

5th July, 1583

John Payton

18th January, 1584

Resigned 1592

Robert Powell

10th June, 1587

Thomas Jones

25th October, 1587

Griffin (or Griffith?) Edwards

18th December, 1598

1607

Thomas Swadlin, D.D.

John Crosby

June 1669

Edmund Price

1664

William Rogers

George Allen

30th May, 1672

Matthew Brailsford

1711

James Abbadie, S.T.P.

1724

1727

Daniel Boote, D.D.

1754

Thomas Dyer

1760

James Parent

1760

Thomas Easter

1765

Stephen Deguthon

1767

J. Baker

1768

Sambrook Russell

1768

William Charles Dyer

The Rt. Rev. John Harley, Bishop of Hereford

1788

The Hon. and Rt. Rev. John Butler

1788

Sir Richard Kaye, Bart. LL.D

1788

Died in Office 25th December, 1809

Luke Heslop, B.D.

1810 (Rector from 1821 onwards)

1825

John Spry, DD

1825

John Pelham

1855

Consecrated Bishop of Norwich in 1857, in St. Marylebone Church.

Charles Eyre

1857

William Barker

1882

 Canon Barker's Study

William Douglas Morrison

1908

 Pioneer in Criminology

Hubert Matthews

1942

James Harington Evans

1954

Frank Coventry

1958

Christopher Hamel Cooke

1979

John Chater

1990

Christopher R. Gower

1997

Stephen John Evans

2010

A List of Rectors, Assistant Curates and Pastoral Assistants of St Marylebne since 1958

Download History of the Rectory

Go to top